Wykreślenie hipoteki stanowi ostatni etap procesu po unieważnieniu umowy frankowej. Po uzyskaniu prawomocnego wyroku sądu stwierdzającego nieważność umowy kredytowej, kredytobiorca powinien podjąć działania zmierzające do zwolnienia nieruchomości z obciążenia hipoteką. Aby tego dokonać, należy złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki w dziale IV księgi wieczystej. Warto zapoznać się z procedurą, by uniknąć opóźnień i komplikacji.

Jakie dokumenty będą potrzebne do wykreślenia hipoteki?

Aby zrealizować wykreślenie hipoteki, kredytobiorca musi przedstawić jeden z następujących dokumentów:

  • List mazalny – czyli zgoda banku na wykreślenie hipoteki. Bank potwierdza w nim, że wierzytelność zabezpieczona hipoteką wygasła. Dokument ten można uzyskać w oddziale banku. Podstawą żądania jego wydania jest najczęściej porozumienie rozliczające, tj. dokument, który w praktyczny sposób opisuje to, jak bank wywiąże się ze swoich zobowiązań wobec kredytobiorcy w świetle korzystnego rozstrzygnięcia o kredycie frankowym. Innym dokumentem stanowiącym podstawę wydania listu może być także ugoda, jeśli strony sporu takową zawarły;
  • Prawomocny wyrok sądu – dokument z pieczęcią sądu, potwierdzający unieważnienie umowy frankowej. Kredytobiorca może wykorzystać ten wyrok zamiast listu mazalnego. Wynika z niego, że umowa kredytowa jest nieważna, a wierzytelność, którą hipoteka zabezpieczała, przestała istnieć. Ów dokument należy pozyskać bezpośrednio z sądu, który wydał prawomocne rozstrzygnięcie.
Prawnik doradzający frankowiczowi

Jaki jest koszt wykreślenia hipoteki?

Wniosek o wykreślenie hipoteki podlega opłacie w wysokości 100 zł. Płatności dokonuje się na rachunek bankowy wydziału ksiąg wieczystych w sądzie rejonowym, właściwym dla położenia nieruchomości. Potwierdzenie opłaty stanowi załącznik do składanego wniosku.

Wniosek o wykreślenie hipoteki

Po zebraniu wymaganej dokumentacji należy wypełnić wniosek o wykreślenie hipoteki. Odbywa się to za pomocą formularza KW-WPIS. Na tymże formularzu należy uzupełnić dane wnioskodawców, tj. kredytobiorców oraz banku jako uczestnika postępowania, na rzecz którego hipoteka została ustanowiona.

Najbardziej interesującą rubryką w formularzu jest „wpis prawa, ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością, roszczenia lub hipoteki”. To właśnie w tym miejscu należy wskazać wyraźnie żądanie wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej. Ponadto w tymże formularzu należy wskazać załączniki, tj. potwierdzenie płatności od wniosku oraz list mazalny albo oryginał wyroku z pieczęcią sądu i stwierdzeniem prawomocności.

Kancelaria w sposób kompleksowy zapewni, iż cały ten proces przebiegnie sprawnie a wypełnienie wskazanego formularza nie okaże się żądną trudnością.

Wykreślenie hipoteki po unieważnieniu umowy frankowej – ostatnie czynności

Mając wypełniony wniosek o wykreślenie hipoteki oraz wyżej opisane załączniki można przystąpić do ostatnich czynności. Komplet dokumentów należy złożyć osobiście w sądzie lub przesłać pocztą. Dokumenty te należy przekazać do wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości obciążonej hipoteką. Czas oczekiwania na wykreślenie hipoteki może wynosić od 1 do 8 miesięcy, w zależności od obciążenia sądu. W odpowiedzi wnioskodawcy otrzymują najczęściej wydruk księgi wieczystej z zaznaczonymi rubrykami, w których nastąpiło wykreślenie. Status księgi wieczystej można sprawdzić także online na stronie tutaj. Po wpisaniu numeru interesującej nas księgi należy sprawdzić jej dział IV pod względem tego, czy wpis o hipotece nadal jest w nim zamieszczony.

Kancelaria frankowa pomagająca w sprawach frankowych

Kancelaria frankowa Bydgoszcz i Gdańsk – co oferujemy?

Kancelaria Behrendt i Wspólnicy specjalizuje się w sprawach dotyczących unieważnienia umowy frankowej i wykreślenia hipoteki. Pomagamy kredytobiorcom w przygotowaniu wniosku oraz kompletowaniu dokumentacji. Oferujemy wsparcie w zakresie ugody frankowej, negocjacji z bankiem i reprezentacji w sporach sądowych.

Jeśli posiadasz kredyt frankowy, warto skonsultować swoją sytuację z profesjonalistami. Nasza kancelaria frankowa Gdańsk i kancelaria frankowa Bydgoszcz są gotowe, by pomóc Ci w walce o sprawiedliwość i pełne rozwiązanie Twojego problemu. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, jak możemy Ci pomóc w sprawach frankowych, złożeniu pozwu przeciwko bankowi czy dochodzeniu roszczeń za klauzule abuzywne.

author avatar
Redakcja Kancelarii