Toruń i jego mieszkańcy nie stanowią wyjątku na mapie kredytów hipotecznych i także uczestniczyli w procesie zawierania kredytów frankowych na szeroką skalę w latach 2004-2008. W konsekwencji także powinni przypatrzeć się własnym umową kredytowym zawieranym z Bankiem Millennium S. A. pod kątem wadliwych zapisów umownych.

W odpowiedzi na rosnącą liczbę spraw sądowych i pozytywne wyroki dla kredytobiorców, banki, w tym Bank Millennium S. A., coraz częściej proponują ugody frankowe, które mają na celu zakończenie sporu z konsumentami. Co warto wiedzieć o tych ugodach? Jakie są korzyści i ryzyka związane z ich zawarciem? Kiedy warto w takim układzie skorzystać ze wsparcia Kancelarii specjalizującej się w sprawach frankowych na terenie Torunia?

Czym są ugody frankowe i jakie propozycje przedstawia Bank Millennium?

W sytuacji, w której jesteśmy już stronami umowy kredytu frankowego, możemy z góry założyć, że w naszej umowie znajdują się nieprawidłowe zapisy (klauzule abyzywne). W związku z tym, powołując się na nie, możemy domagać się zwrotu świadczeń od Banku. Są na to dwa sposoby. Pierwszym: wniesienie pozwu przeciwko Bankowi do Sądu. Drugim: próba ugodowego zakończenia sporu i pertraktowanie z Bankiem.

Bank Millennium, podobnie jak inne instytucje finansowe, zdaje sobie sprawę z rosnącej liczby wyroków zapadających w sprawach frankowych – na korzyść kredytobiorców.

Kancelaria frankowa w Toruniu: jakie działania banków zauważamy?

W odpowiedzi na ten trend, Millennium Bank aktywnie proponuje ugody frankowe, a jego propozycje obejmują różne scenariusze:

  1. Przewalutowanie kredytu na złote: Bank proponuje przeliczenie zadłużenia na złotówki po niższym niż wynika z tabel banku kursie CHF/PLN. Kredytobiorca kontynuuje spłatę kredytu na nowych warunkach
  2. Przekształcenie kredytu na kredyt złotówkowy oparty na WIBOR: To jedna z opcji dla osób, które wciąż spłacają kredyt frankowy. Polega na konwersji kredytu na typowy kredyt złotowy, powiązany ze zmienną stopą oprocentowania – WIBOR. Kredytobiorca w takim przypadku nadal jest zobligowany do spłat rat.
  3. Umorzenie części zadłużenia: Niektóre propozycje ugodowe zakładają, przeliczenie salda zadłużenia po średnim kursie NBP oraz umorzenie części lub całości pozostałego względem Banku zadłużenia.

Tych możliwości jest wiele, każda propozycja Banku wymaga wnikliwej analizy i warto w tym przypadku przekazać swoje dokumenty do weryfikacji. Kancelaria frankowa w Toruniu zapewnia bezpłatną analizę umów frankowych.

Porada prawna dla frankowiczów

Ugoda frankowa z Bankiem Millennium – blaski i cienie

Ugoda już ze swej nazwy wskazuje na ustępstwa. Jedna strona – szczególnie prezentowana przez sektor Bankowy – jawi się jako: rozwiązanie sporu w szybszym trybie (bez oczekiwania na wyrok Sądu), zmianę warunków spłaty kredyt – na bardziej przystępne, zmniejszenie zadłużenia względem Banku. Natomiast jest też druga strona medalu, której należy się przyjrzeć.

W przypadku zdecydowania się na wariant polegający na zawarciu ugody z Bankiem, trzeba brać pod uwagę ryzyka, w tym:

Brak możliwości dochodzenia roszczeń przed sądem: Podpisanie ugody oznacza rezygnację z możliwości ubiegania się o unieważnienie umowy kredytowej przed sądem. Taka decyzja może być nieopłacalna.

  • przyjęty kurs wymiany CHF: W przypadku ugody z Bankiem Millennium, kurs wymiany CHF na PLN nadal odbiega (jest wyższy), od kursu uruchomienia kredytu, co w efekcie niweluje zadłużenie, ale nie prowadzi do całkowitego jego anulowania.
  • Dodatkowe opłaty: Niektóre ugody mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami, takimi jak prowizje, opłaty administracyjne czy koszty wcześniejszej spłaty kredytu, które zwiększają całkowity koszt kredytu.
  • Brak pełnej eliminacji zadłużenia: W przeciwieństwie do unieważnienia umowy kredytowej, ugoda nie powoduje, że kredyt jest traktowany tak, jakby nigdy nie został zawarty. Oznacza to, że kredytobiorca nadal ma obowiązek spłaty kredytu na nowych warunkach.

Unieważnienie umowy kredytowej jako alternatywa dla ugody

Najdalej idącą korzyść dla każdego frankowicza zawsze przyniesie unieważnienie umowy kredytowej przez Sąd. Unieważnienie umowy oznacza, że kredyt traktowany jest tak, jakby nigdy nie został zawarty. Podstawowe żądanie pozwu w sprawie frankowej obejmuje:

unieważnienie umowy kredytu (ustalenie nieistnienia stosunku prawnego)

zasądzenie od Banku na rzecz kredytobiorcy sumy wszystkich spłat rat kredytu (teoria dwóch kondykcji)

zasądzenie odsetek ustawowych za opóźnienie liczonych od powyższej kwoty, a wynoszących 11,25% w skali roku (tego roszczenie nie będzie ujmowała żadna ugoda z Bankiem)

Unieważnienie kredytu przez sąd

Kancelaria frankowa Toruń – kiedy warto skorzystać z pomocy?

Pomoc kancelarii frankowej jest kluczowa, gdy kredytobiorca stoi przed decyzją o podpisaniu ugody z bankiem lub wytoczeniu pozwu sądowego w celu unieważnienia umowy. Specjaliści z kancelarii frankowej pomogą przeanalizować warunki proponowanej ugody, zwrócą uwagę na potencjalne zagrożenia i przedstawią możliwe scenariusze, które pojawią się na danym etapie postępowania.

Bezpłatna analiza umowy kredytowej to jedna z usług, która może pomóc w podjęciu decyzji o dalszym postępowaniu. Kancelaria Frankowa Behrendt i Wspólnicy także dla osób mieszkających w Toruniu oraz okolicy przeprowadzi szczegółową analizę umowy kredytowej i wskaże, czy zawarcie ugody z bankiem jest właściwym rozwiązaniem, czy może lepszą opcją jest droga sądowa. Napisz do naszych specjalistów, a postarają się odpowiedzieć na Twoje zayptanie w jak najkrótszym możliwym czasie.

author avatar
Redakcja Kancelarii