Wielu kredytobiorców, którzy zdecydowali się na zaciągnięcie kredytów we frankach szwajcarskich, znalazło się w trudnej sytuacji finansowej. Głównie z powodu gwałtownych zmian kursu tej waluty oraz nieprawidłowości w umowach kredytowych. Z roku na rok coraz więcej frankowiczów decyduje się na skierowanie pozwu przeciwko bankom. Bank Millenium, otrzymując pozew od klienta często proponuje ugodę frankową, która ma na celu zakończenie sporu z konsumentem. Ugoda z Bankiem Millennium – co w takiej sytuacji? Podejmować próbę starania się o sądowe unieważnienie umowy kredytowej czy lepiej zawrzeć ugodę z bankiem?
Czym jest ugoda z Bankiem Millennium?
Bank Millennium S.A. należy do tej grupy banków, które wykazują aktywność w obszarze składania propozycji ugodowego kończenia sporów związanych z kredytami frankowymi. Ugody ta polegają na zmianie warunków kredytu. Przeważnie na przeliczeniu zadłużenia na złotówki po zaproponowanym przez Bank kursie (określonym mianem preferencyjnego), co skutkuje przewalutowaniem kredytu na PLN. W zależności od propozycji, kredytobiorca może być zobowiązany do dalszej spłaty kredytu na nowych warunkach, lub też część zadłużenia może zostać umorzona.

Jakie ugody oferuje Bank Millennium?
Przykłady ugód proponowanych przez Bank Millennium są różnorodne. Niektóre z nich zakładają przekształcenie kredytu w złotowy oparty na stawce WIBOR:
Informuję, że Bank wyraża wolę ugodowego rozwiązania sporu i pozostaje otwarty na podjęcie rozmów ugodowych. Bank proponuje przekształcenie kredytu z mocą wsteczną w kredyt złotowy oparty o stawkę WIBOR. Proponowane saldo na dzień sporządzenia symulacji będzie wynosiło 304 849,75 zł. Bank wyraża wolę ugodowego rozwiązania niniejszego sporu.
Inne oferty ugodowe proponują przewalutowanie salda kredytu po, jak twierdzi Bank Millennium, “korzystnym” kursie CHF/PLN:
Informuję, że Bank wyraża wolę ugodowego rozwiązania sporu i pozostaje otwarty na podjęcie rozmów ugodowych. Bank proponuje ugodę w postaci przewalutowania salda kredytu pozostałego do spłaty po korzystnym kursie 2.99 pln/chf, co pozwoli na obniżenie salda do kowty 47 283,50 zł.
A jeszcze inne ugody przewidują częściowe umorzenie zadłużenia. Każda z tych propozycji wymaga jednak dokładnej analizy, ponieważ warunki proponowanej ugody mogą być różne, a nie zawsze są one korzystne dla kredytobiorcy.
Ugoda z Bankiem Millennium – czy są jakieś korzyści?
Zawarcie ugody z Bankiem Millennium może mieć swoje zalety. Przede wszystkim, jest to sposób na szybkie zakończenie sporu bez konieczności prowadzenia długotrwałego postępowania sądowego. Ugoda frankowa może pozwolić kredytobiorcy na uniknięcie nieprzewidywalnych zmian kursu CHF. Dla niektórych kredytobiorców taka forma rozwiązania problemu może być atrakcyjna. Zwłaszcza jeśli zależy im na sprawnym zakończeniu sprawy i ustaleniu stałych warunków spłaty kredytu. Jednak nadal scenariusz ugody dalece odbiega od sytuacji, w której strony mogłyby rozliczyć się tak jakby umowy frankowej nigdy nie było.

Ugoda z Bankiem Millennium – jakie są ryzyka?
Mimo potencjalnych korzyści, ugoda z Bankiem Millennium niesie ze sobą również spore ryzyka. Największym z nich jest zrzeczenie się przez kredytobiorcę możliwości dochodzenia swoich praw przed sądem w przyszłości. Oznacza to, że jeśli po zawarciu ugody kredytobiorca uzna, że warunki ugody nie są dla niego korzystne, nie będzie miał możliwości dochodzenia swoich roszczeń w sądzie.
Kolejnym istotnym aspektem jest sposób przeliczenia salda kredytu. Kurs CHF zastosowany przez Bank Millennium w propozycji ugody może nie być atrakcyjny dla kredytobiorcy, co w praktyce oznacza, że przeliczenie zadłużenia na złotówki może prowadzić do spłacania wysokich rat.
Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe koszty związane z ugodą, takie jak prowizje, opłaty administracyjne czy ewentualne koszty związane z wcześniejszą spłatą kredytu. Wszystkie te elementy mogą znacząco wpłynąć na ostateczne wysokie koszty kredytu.
Unieważnienie umowy kredytowej jako alternatywa
Dla wielu kredytobiorców lepszym rozwiązaniem może okazać się unieważnienie umowy kredytowej. Proces sądowy w tej sprawie może być długotrwały, ale potencjalne korzyści są zdecydowanie większe niż w przypadku ugody. Unieważnienie umowy kredytowej oznacza, że kredyt jest traktowany tak, jakby nigdy nie został zawarty, co w praktyce oznacza zwrot wszystkich nadpłaconych kwot przez kredytobiorcę, a także możliwość całkowitego uwolnienia się od kredytu.
– Koncepcje ugodowego zakończenia sporu prezentowane przez Bank Millennium S. A. są na tyle różnorodne i zmienne w swych treściach, iż trudno dokonywać ich jednoznacznej oceny, bez indywidualnego wglądu w każdą z ugód z osobna. Należy przy tym pamiętać, iż proces sądowy zmierza do unieważnienia umowy kredytu frankowego, czyli traktowania jej tak, jakby nigdy nie była zawarta. Warto mieć ten aspekt w świadomości, w sytuacji, w której Bank wychodzi ze swoją inicjatywą ugodową.
Wielu frankowiczów, którzy złożyli pozew przeciwko Bankowi Millennium, już odniosło sukcesy w sądach, uzyskując unieważnienie umów kredytowych. W efekcie, ich sytuacja finansowa uległa znaczącej poprawie.
Kancelaria Behrendt i Wspólnicy – pomoc dla frankowiczów
Decyzja o zawarciu ugody z Bankiem Millennium S.A. czy też skierowaniu sprawy na drogę sądową w celu unieważnienia umowy kredytowej jest niezwykle istotna i może mieć dalekosiężne konsekwencje dla sytuacji finansowej kredytobiorcy. Choć ugoda może przynieść szybkie zakończenie sporu, unieważnienie umowy kredytowej może okazać się finansowo korzystniejszym rozwiązaniem.
Kancelaria Behrendt i Wspólnicy z Gdańska jest gotowa pomóc frankowiczom z województwa pomorskiego oraz całej Polski w podjęciu najlepszej decyzji. Zapewniamy profesjonalną obsługę prawną oraz bezpłatną analizę umowy kredytowej, która pozwoli ocenić, czy najkorzystniejszą opcją dla frankowicza jest unieważnienia umowy w sądzie.
Zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią – razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Państwa sprawy. Wystarczy wypełnić krótki formularz kontaktowy.