Sprawy dotyczące tzw. kredytów frankowych są jednymi z najpopularniejszych spraw toczących się aktualnie przed polskimi sądami, w tym także w regionach takich jak Gdańsk i Trójmiasto. Jednakże w dalszym ciągu duża rzesza kredytobiorców nie podjęła jeszcze walki ze swoim bankiem. Jak wygląda pozwanie banku w praktyce i jakie dokumenty należy przygotować, aby postępowanie przebiegło zgodnie z założeniami?
Pozwanie banku – potrzebne dokumenty
Pierwszym krokiem jest zebranie dokumentacji bankowej. Potrzebne są takie dokumenty jak: umowa kredytowa, aneksy, OWU, regulamin, dodatkowe porozumienia, wniosek o udzielenie kredytu. Konieczne jest przeanalizowanie umowy pod względem występujących w niej klauzul abuzywnych. Bardzo ważne jest również uzyskanie zaświadczenia z banku obrazującego wysokość dotychczas spłaconych rat. Następnie kierowane jest pismo tzw. reklamacja do banku. Reklamacja stanowi przedsądowe wezwanie do zapłaty. Jeżeli instytucja bankowa odmówi uwzględnienia roszczeń wynikających ww. pisma to kolejnym krokiem, aby unieważnić kredyt we frankach jest skierowanie pozwu do Sądu.

Gdzie można złożyć pozew frankowy?
Pozew frankowy składany jest to Sądu Okręgowego, który zgodnie z obowiązującymi przepisami jest właściwy ze względu na miejsce zamieszkania kredytobiorcy. Dla mieszkańców Gdańska, Gdyni, Sopotu, będzie to Sąd Okręgowy w Gdańsku. Co ważne, w przypadku trwania umowy kredytu, frankowicze mogą wytoczyć powództwo o ustalenie nieważności kredytu frankowego, natomiast w przypadku dokonania całkowitej spłaty kredytu roszczenie pozwu obejmuje wyłącznie żądanie o zapłatę.
Jakie są koszty związane z pozwem CHF?
Jak każde pismo procesowe, pozew o unieważnienie kredytu w CHF podlega określonym wymogom formalnym i fiskalnym. Niezbędne jest odpowiednie oznaczenie stron, skonstruowanie żądania pozwu, przedstawienie dowodów wraz z powołaniem argumentacji. Opłata od pozwu frankowego wynosi 1.000 zł i płatna jest na rachunek Sądu do którego kierowany jest pozew. Potwierdzenie uiszczenia opłaty należy załączyć do pozwu, gdyż stanowi jeden z załączników.

Pozwanie banku – jak skutecznie dochodzić swoich praw?
Pozew należy złożyć z odpisem i załącznikami dla strony przeciwnej. Warto również wskazać na instytucje zwolnienia od kosztów sądowych. Jeżeli frankowicz nie dysponuje środkami na uiszczenie np. opłaty od pozwu czy zaliczki na poczet wynagrodzenia biegłego sądowego, istnieje możliwość zwolnienia od kosztów sądowych w całości bądź w części. Zwolnienia od kosztów sądowych może domagać się osoba fizyczna, jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku dla koniecznego utrzymania siebie i rodziny lub ich poniesienie narazi ją na taki uszczerbek. Takie wnioski są rozpatrywane przez sądy w całym kraju, w tym przez sądy w Trójmieście.
Jak skonstruować treść pozwu?
Należy pamiętać, że to na frankowiczu – kredytobiorcy, zgodnie z zasadą rozkładu ciężaru dowodu, spoczywa obowiązek wykazania swoich twierdzeń. Niezbędne jest odpowiednie skonstruowanie pozwu oraz dalszych pism procesowych. Skorzystanie z gotowych wzorów pism dostępnych w Internecie może okazać się niewystarczające, a w konsekwencji doprowadzić do przegrania sprawy i obciążenia niemałymi kosztami postępowania. Dlatego warto skonsultować sprawę z ekspertami, jak chociażby ze specjalistami z Kancelaria Behrendt i Wspólnicy, działająca w regionie Trójmiasto.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy Kancelarii w Trójmieście?
Pozwanie baku i pomoc frankowiczom oferuje Kancelaria Behrendt i Wspólnicy, która specjalizuje się w tego typu sprawach. Kancelaria prawna Trójmiasto oferuje wsparcie na każdym etapie postępowania, od bezpłatnej analizy umowy kredytowej po reprezentację przed sądami. Pomoc prawną świadczymy nie tylko na terenie Trójmiasta, ale w całym kraju.
Masz kredyt CHF? Dokonamy bezpłatnej analizy Twojej umowy kredytowej i przeprowadzimy przez każdy etap postępowania, również w przypadku pozwów składanych w Gdańsku.
Autor: radca prawny Barbara Urwentowicz – Krogulec, Redakcja: Aleksandra Szlacheta