Kiedy kredytobiorcy decydowali się na kredyt we frankach szwajcarskich, wielu z nich nie przypuszczało, że w przyszłości będą musieli zmagać się z wadliwymi zapisami umów. Przez lata błędy w umowach kredytowych oraz nieprawidłowości ujawniane przez sądy krajowe i europejskie powodowały, że tysiące frankowiczów rozpoczęło walkę o unieważnienie swoich kredytów. W tej skomplikowanej sytuacji kluczowe są wyroki TSUE oraz Sądu Najwyższego (SN), które wyznaczają kierunek dla dalszych postępowań sądowych. Jeśli posiadasz kredyt w CHF i chcesz dowiedzieć się więcej o swoich prawach, Kancelaria Behrendt i Wspólnicy z Gdańska oferuje profesjonalną pomoc frankowiczom z całego województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

Co oznaczają najnowsze wyroki TSUE i SN dla kredytobiorców?

Gdy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) i polskie sądy, jak Sąd Najwyższy, zajmują się kolejnymi sprawami dotyczącymi kredytów frankowych, rodzi się pytanie: ile jeszcze takich spraw będzie trzeba rozpatrzyć? Kiedy sądy przestaną mieć wątpliwości, jak orzekać w sporach między frankowiczami a bankami? Wydaje się, że po przełomowym wyroku TSUE w sprawie Dziubak vs Raiffeisen kolejne decyzje tylko potwierdzają prokonsumenckie podejście.

Czy wyrok TSUE z 7 grudnia 2023 r. w sprawie C-140/22 i uchwała Sądu Najwyższego z 25 kwietnia 2024 r. (III CZP 25/22) będą momentem, po którym sprawy frankowe będą już rozstrzygane szybciej i bardziej jednolicie? Zgodnie z prawem, sądy apelacyjne mogą skierować pytania prawne do Sądu Najwyższego, jeśli mają poważne wątpliwości (art. 390 § 1 kpc). Z kolei każdy sąd krajowy może zwrócić się do TSUE o wyjaśnienie przepisów unijnych, gdy zauważy rozbieżności między prawem polskim a unijnym, ponieważ prawo unijne ma pierwszeństwo przed krajowym (art. 19 ust. 3 lit. b Traktatu o UE oraz art. 267 Traktatu o funkcjonowaniu UE).

kancelaria frankowa gdańsk, kancelaria frankowa bydgoszcz, frankowiczów, frankowicze, frankowicz, kredyty frankowe, kredyty we frankach, kredyt we frankach, kredytobiorcy we frankach, ugoda, wyroki tsue, kancelaria frankowa, ugoda z bankiem, sprawy frankowe, sprawa frankowa, kredyt frankowy, ugody frankowe, pomoc frankowiczom, frankowicze najnowsze wiadomości, ugoda frankowa, błędy w umowach kredytowych, spłacony kredyt frankowy a ugoda

Wyroki TSUE – kolejny krok w stronę unieważnienia wadliwych umów CHF

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z grudnia 2023 r. (C-140/22) potwierdził, że:

  • Sądy krajowe nie mogą uzależniać wydania wyroku od dodatkowych oświadczeń konsumentów. Wady umowy kredytowej powinny być eliminowane przez sąd z urzędu, jeśli występowały już od momentu zawarcia umowy.
  • Odsetki od roszczeń konsumenta należy liczyć od daty, gdy upłynął termin wyznaczony w wezwaniu do zapłaty – zgodnie z kodeksem cywilnym. W przeszłości zdarzało się, że sądy błędnie liczyły odsetki dopiero od dnia złożenia oświadczenia przez konsumenta, mimo że żądanie zapłaty było zgłoszone wcześniej.
  • Banki nie mogą żądać odsetek lub wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po unieważnieniu kredytu frankowego.

Te orzeczenia są doskonałą wiadomością dla frankowiczów, którzy mogą liczyć na ułatwienia w procedurze sądowej. Jeśli posiadasz kredyt CHF, warto skorzystać z usług Kancelarii prawnej Behrendt i Wspólnicy z Gdańska, która przeprowadzi bezpłatną analizę umowy kredytowej oraz zaproponuje najlepszą ścieżkę działania.

Uchwała SN z 25 kwietnia 2024 r. – jasny sygnał dla frankowiczów

Sąd Najwyższy w Uchwale podjętej w składzie całej Izby Cywilnej z dnia 25.04.2024 r. (III CZP 25/22) wyraził jednoznaczne stanowisko, że:

  • Sądy nie mogą zastępować wadliwych zapisów innymi postanowieniami umownymi.
  • Jeżeli umowa kredytowa zawiera zapisy nieprecyzujące wysokości kursu franka, cała umowa może zostać unieważniona.
  • Obowiązuje zasada dwóch kondykcji – bank i kredytobiorca mają odrębne prawa do dochodzenia swoich roszczeń, ale żadna ze stron nie może żądać wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy.

To rozstrzygnięcie może zmniejszyć rozbieżności w orzecznictwie i przyspieszyć procesy sądowe. Frankowicze z województwa pomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego mogą teraz skuteczniej dochodzić swoich praw, wiedząc, że linia orzecznicza zmierza w kierunku korzystnym dla konsumentów.

Wyroki TSUE, przede wszystkim ten z dnia 07.12.2023 r. w sprawie C-140/22, są niczym innym jak postawieniem kolejnego stempla pod dotychczasową wykładnią, podtrzymaniem prokonsumenckiego nurtu orzeczniczego. Z kolei uchwała Sądu Najwyższego podjęta w składzie całej Izby Cywilnej z dnia 25.04.2024 r. o sygn. akt: III CZP 25/22 powinna nie tylko kredytobiorców, ale w szczególności sądy powszechne utwierdzić co do sposobu rozstrzygnięć. Ma szanse ujednolicić orzecznictwo. Pozostaje być pełnym wiary w polskie sądownictwo i liczyć, że Sądy z tego trwale skorzystają.

Paweł Behrendt

Radca Prawny, Wspólnik Zarządzający, Behrendt i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych sp. k.

Wyroki TSUE: C-347/23 frankowicze wynajmujący mieszkania

W wyroku TSUE C-347/23, ogłoszonym 24 października 2024 roku, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdził, że kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt we frankach szwajcarskich na zakup nieruchomości, a później ją wynajmowali, nadal mogą być uznawani za konsumentów. Oznacza to, że frankowicze wynajmujący mieszkania zachowują pełną ochronę prawną przed klauzulami abuzywnymi w umowach kredytowych, co otwiera im drogę do skutecznego unieważnienia umów kredytowych. TSUE orzekł, że wynajem nieruchomości nie powoduje utraty statusu konsumenta, o ile nie jest prowadzony profesjonalnie zorganizowanej formie gospodarczej, umożliwiając tym samym kredytobiorcom dochodzenie swoich praw przed sądami.

kancelaria frankowa gdańsk, kancelaria frankowa bydgoszcz, frankowiczów, frankowicze, frankowicz, kredyty frankowe, kredyty we frankach, kredyt we frankach, kredytobiorcy we frankach, ugoda, wyroki tsue, kancelaria frankowa, ugoda z bankiem, sprawy frankowe, sprawa frankowa, kredyt frankowy, ugody frankowe, pomoc frankowiczom, frankowicze najnowsze wiadomości, ugoda frankowa, błędy w umowach kredytowych, spłacony kredyt frankowy a ugoda

Co możesz zrobić, jeśli masz kredyt frankowy?

Jeżeli posiadasz kredyt w CHF i zauważyłeś nieprawidłowości w swojej umowie kredytowej, teraz jest najlepszy moment, aby działać. Zanim zdecydujesz się na pozew przeciwko bankowi lub ugodę z bankiem, warto przeprowadzić dokładną analizę swojej umowy kredytowej. Kancelaria prawna Behrendt i Wspólnicy oferuje bezpłatną analizę Twojej umowy, abyś następnie mógł:

  1. Złożyć pozew przeciwko bankowi – aby odzyskać niesłusznie pobrane środki.
  2. Unieważnić kredyt frankowy – na podstawie wyroków TSUE i SN.
  3. Znowu cieszyć się życiem – bez obciążenia finansowego!

Kancelaria frankowa Behrendt i Wspólnicy specjalizuje się w sprawach frankowych i prowadzi sprawy na terenie całego Trójmiasta, Bydgoszczy i Torunia. Nasi prawnicy mają doświadczenie w reprezentacji klientów w sądach, dbając o każdy szczegół w toku sprawy.

    Wyroki TSUE i SN – podsumowanie

    Sprawy dotyczące kredytów frankowych to często długi i skomplikowany proces, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów. Oferujemy kompleksową obsługę prawną oraz wsparcie w sprawach frankowych na każdym etapie postępowania. Dzięki naszemu doświadczeniu i znajomości najnowszych wyroków TSUE i SN możemy skutecznie reprezentować Twoje interesy w sądzie oraz pomóc w uzyskaniu korzystnej ugody z bankiem.

    Jeśli mieszkasz w Gdańsku, Bydgoszczy, Toruniu lub okolicach i posiadasz kredyt we frankach, skontaktuj się z nami i umów się na bezpłatną analizę umowy kredytowej. Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie Twojej sytuacji.

    Kancelaria Behrendt i Wspólnicy – pomoc frankowiczom jest naszą specjalnością!

    Autorzy: Radca Prawny Paweł Behrendt, Redakcja: Aleksandra Szlacheta

    author avatar
    Aleksandra Szlacheta