Frankowicze, czyli osoby, które zaciągnęły kredyty we frankach szwajcarskich, stanowią dużą grupę kredytobiorców w Polsce. Kredyty te przyciągały uwagę ze względu na niskie oprocentowanie, jednak w momencie gwałtownego wzrostu kursu CHF, wielu kredytobiorców znalazło się w trudnej sytuacji finansowej. Rozprawa sądowa może być dla nich szansą na uwolnienie się od wysokich rat kredytu i powrót do normalnego życia. Kredyt frankowy – jakie pytania mogą paść na rozprawie sądowej dotyczącej sprawy frankowej? Jak Kancelaria Behrendt i Wspólnicy z Gdańska może pomóc w tej trudnej sytuacji?
Kredyt frankowy – warunki umowy
Na początek sąd może poruszyć warunki umowy kredytowej jako jedno z pierwszych zagadnień w sprawie kredytu CHF. W ten sposób będzie chciał ustalić, jakie były konkretne zapisy umowy kredytowej? W jaki sposób były one sformułowane? Czy kredyt frankowy z jego zapisami był zrozumiały dla kredytobiorcy?

Zrozumienie zapisów umowy
Sąd może również zapytać, czy kredytobiorca rozumiał wszystkie zapisy umowy kredytowej. Może to obejmować pytania o to, czy bank dostarczył odpowiednie wyjaśnienia dotyczące ryzyka walutowego. Dodatkowo, jakie informacje były przekazywane na temat zmienności kursu CHF.
Ryzyko kursu CHF
Sąd często bada, czy frankowicz był świadomy ryzyka związanego z kredytem denominowanym lub indeksowanym do franka szwajcarskiego. Może zapytać, czy bank poinformował kredytobiorcę o możliwości wzrostu kursu CHF i tego, że w konsekwencji kredyt frankowy będzie miał wyższe raty.

Kredyt frankowy – kontakt z przedstawicielem banku
Kolejnym ważnym zagadnieniem jest kontakt frankowicza z Gdańska, jak i całej Polski, z przedstawicielem banku. Sąd może zapytać, jak często odbywały się spotkania z doradcą bankowym. Jakie informacje były przekazywane podczas tych spotkań? Oraz czy doradca bankowy proponował alternatywne rozwiązania, takie jak kredyt w złotówkach?
Dostępność innych możliwości kredytowych
Sąd może również dociekać, czy kredytobiorca miał dostęp do innych opcji kredytowych i dlaczego zdecydował się na kredyt frankowy. Może to obejmować pytania o to, czy bank lub doradca finansowy przedstawiali inne oferty kredytowe.
Zmiany w warunkach kredytu
Często zdarza się, że warunki kredytu CHF ulegają zmianom w trakcie jego spłaty. Sąd może zapytać o te zmiany, jakie były ich przyczyny oraz jakie miały konsekwencje dla kredytobiorcy.

Kredyt frankowy – skargi i reklamacje
Ważnym aspektem sprawy mogą być również skargi i reklamacje składane przez kredytobiorcę do banku w związku z kredytem frankowym. Sąd może pytać o to, jakie skargi były składane oraz jakie odpowiedzi udzielała instytucja finansowa.
Pytania dotyczące zawarcia umowy kredytowej
- Dlaczego potrzebowali Państwo kredyt frankowy i z jakiego powodu zdecydowaliście się na zawarcie właśnie takiej umowy?
- Czy w nieruchomości kupionej dzięki kredytowi we frankach prowadzili Państwo działalność gospodarczą?
- Czy podczas podpiswania umowy o kredyt frankowy korzystali państwo z pomocy doradcy finansowego?
- Czy od razu proponowano państwu kredyt indeksowany lub denominowany do franka szwajcarskiego? Czy może pośrednik proponował również kredyt w złotówkach?
- Czy pracownik banku nakłaniał na zawarcie kredytu CHF?
- Które informacje odnośnie kredytu CHF przekazał pracownik banku?
Pytania dotyczące ryzyka walutowego
- Czy pośrednik poinformował Państwa, że kurs franka szwajcarskiego może się zmieniać? I jakie to może mieć konsekwencje dla wysokości raty kredytu oraz całkowitego zadłużenia?
- Czy pracownik banku pokazał historyczne dane dotyczące kursu CHF?
- Jeśli pracownik banku przedstawiał oba rodzaje kredytów, to który z nich – kredyt we frankach czy w złotówkach – był tańszy?
- Czy poinformowano Państwa, że bank będzie stosował dwa różne kursy – jeden do wypłaty kredytu w CHF, a drugi do ustalania rat spłaty?
- Czy pracownik banku wyjaśnił takie pojęcia jak: spread, denominacja, indeksacja, waloryzacja?
- Czy przed podpisaniem umowy kredytu we frankach szwajcarskich pracownik banku dostarczył regulamin umowy kredytowej oraz tabele kursowe?

Pytania dotyczące dokumentacji kredytowej
- Czy otrzymali Państwo harmonogram spłaty kredytu CHF?
- Czy pracownik banku mówił, że raty będą wyrażone we frankach szwajcarskich i wytłumaczył, gdzie można znaleźć aktualny kurs CHF?
- Czy mieli Państwo czas na spokojne zapoznanie się z umową i jej przeczytanie?
- Czy podczas podpisywania umowy kredytu frankowego pracownik banku omówił z państwem wszystkie postanowienia umowy?
- Czy wcześniej posiadali państwo umowę kredytową w walucie obcej?
Kredyt frankowy | Rozprawa sądowa
Rozprawa sądowa dotycząca kredytu frankowego może być skomplikowanym i stresującym doświadczeniem. Szczególnie dla osób, które po raz pierwszy mają do czynienia z wymiarem sprawiedliwości. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio przygotować się do takiego procesu, zrozumieć, o co może zapytać sąd oraz jakie aspekty umowy kredytowej mogą być kluczowe dla rozstrzygnięcia sprawy.
Kancelaria Behrendt i Wspólnicy z Gdańska, specjalizująca się w sprawach dotyczących wadliwych umów kredytowych, oferuje wsparcie prawne dla frankowiczów z Gdańska, Trójmiasta i województwa pomorskiego. Nasza kancelaria prawna posiada doświadczenie w prowadzeniu takich spraw. Doskonale znamy specyfikę problemów związanych z kredytami indeksowanymi do franka szwajcarskiego. Oferujemy kompleksową pomoc prawną, w tym BEZPŁATNĄ analizę umowy kredytowej, która pozwoli ocenić szanse na unieważnienie umowy lub uzyskanie korzystnej ugody z bankiem.
Jeśli posiadasz kredyt frankowy i borykasz się z jego skutkami, nasza kancelaria prawna jest gotowa, aby Ci pomóc. Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się, jak możemy wspólnie zawalczyć o Twoje prawa.