Już od dawna wiadomo, że los kredytów we frankach szwajcarskich jest przesądzony. Choć wielu frankowiczów odniosło zwycięstwa w sądach i uzyskało unieważnienie kredytu frankowego, banki – w tym GE Money Bank (obecnie Bank BPH S.A.) – nie składają broni. Bank BPH S.A. coraz częściej pozywa frankowiczów. Czego BPH domaga się od kredytobiorców? Dziś opowiemy o tym, dlaczego tak się dzieje i jak reagować, gdy otrzymamy pozew do sądu od banku?
Pozwy przeciw frankowiczom – o co walczy Bank BPH S.A.?
Bank BPH S.A. (wcześniej GE Money Bank) nie pozostaje bierny. Aktywnie kieruje pozwy frankowe przeciwko konsumentom. Nie ogranicza się przy tym wyłącznie do osób, które nadal spłacają kredyt we frankach, ale pozywa także tych, których kredyt CHF został już w całości spłacony.
Pozew banku zawiera przede wszystkim żądanie zapłaty kwoty kredytu udostępnionego kredytobiorcy. Bank BPH S.A. zastrzega, że jego roszczenie jest uzależnione od ewentualnego unieważnienia umowy frankowej w osobnym postępowaniu. Uzależnia więc swoje roszczenie od rezultatu sprawy pierwotnej, w której to kredytobiorca dochodzi swoich praw.
Powyższe wynika oczywiście z dominującego poglądu, że skutkiem nieważnej umowy kredytu jest konieczność rozliczenia się między stronami. Bank zwraca kredytobiorcy wpłacone raty, a frankowicz bankowi – kwotę kredytu (tzw. teoria dwóch kondykcji).

Kredyt CHF i roszczenia Banku BPH S.A. – odsetki, kapitał i więcej
Bank BPH S.A., dawniej GE Money Bank, domaga się nie tylko zwrotu kapitału. W pozwach pojawia się także żądanie zapłaty odsetek za opóźnienie. Mają one zrekompensować bankowi stratę, którą poniósł w związku z roszczeniami frankowicza.
W przeszłości Bank BPH S.A. próbował również dochodzić wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Twierdził, że należy mu się dodatkowa opłata, ponieważ kredytobiorca mógł swobodnie korzystać z wypłaconych pieniędzy. Jednak po wyroku TSUE z 15 czerwca 2023 r. (C-520/21), banki – w tym również GE Money Bank – zostały pozbawione tej możliwości. TSUE bowiem uznał, że bank nie ma prawa żądać od konsumenta rekompensaty wykraczającej poza zwrot wypłaconego kapitału.
Dlaczego GE Money Bank (Bank BPH S.A.) pozywa frankowiczów?
Może się wydawać, że banki, w tym Bank BPH S.A., działają nieracjonalnie. Z jednej strony nie uznają nieważności kredytu frankowego, z drugiej występuje z pozwem przeciwko frankowiczowi. Istnieje jednak kilka powodów tej strategii.
Przede wszystkim liczą na zminimalizowanie potencjalnych strat w walce o nieważność umowy CHF.
Ponadto przez wystąpienie z pozwem BPH przerywa bieg terminu przedawnienia. Bank ma bowiem tylko 3 lata na dochodzenie roszczeń. Oznacza to, że musi pozwać frankowicza najpóźniej do końca trzeciego roku od chwili, w której dowiedział się o zakwestionowaniu ważności umowy kredytu frankowego (najczęściej od doręczenia mu reklamacji).
Po trzecie wzmożona ofensywa Banku BPH ma na celu odstraszenie kredytobiorców od dochodzenia swoich praw. Jest to celowy zabieg, który ma utrudnić kredytobiorcy życie i uwikłać go w kolejny proces sądowy. Bank wysyła „ostrzeżenie”, że nie warto występować przeciwko niemu.
Ta forma presji ma na celu także skłonienie frankowiczów do zawarcia ugody CHF. Co oczywiście pozwoli bankowi na wcześniejsze i mniej kosztowne zakończenie sporu sądowego.

Otrzymałeś pozew z Banku BPH S.A.? Tak powinna wyglądać reakcja frankowicza
Jeśli otrzymałeś pozew z Banku BPH, nie lekceważ go. Należy w tej sytuacji podjąć zdecydowane kroki.
- Zanotuj datę odebrania pozwu lub zachowaj kopertę z kodem kreskowym. Na tej podstawie ustalisz termin, z upływem którego musisz odpowiedzieć na pozew. Przekroczenie terminu może zniweczyć twoją szansę na skuteczną obronę.
- Udaj się do prawnika wraz z kompletem dokumentów. Najlepiej wybierz specjalistyczną kancelarię frankową z Gdańska, taką jak Kancelaria Behrendt i Wspólnicy, która oferuje kompleksową pomoc frankowiczom.
- Strategią kancelarii jest odpowiedź na pozew wraz z zarzutem potrącenia. Aby wykorzystać ten mechanizm, konieczne będzie wezwanie banku do zapłaty nadpłaconych rat. Następnie potrącamy wzajemne wierzytelności kredytobiorcy i banku. Wskutek czego zmniejszamy lub nawet umarzamy kwotę, której domaga się Bank BPH.
Bank BPH S.A. i jego pozwy – czy odstraszą frankowiczów?
Pozwy frankowe z Banku BPH S.A. są elementem strategii mającej na celu wywołanie efektu mrożącego wśród frankowiczów. Nie oznacza to jednak, że jako frankowicz jesteś bez szans. Lawina pozwów banków już ruszyła, nie warto jednak składać broni. Sprawne działanie i współpraca z doświadczonymi prawnikami, którzy dobiorą odpowiednią taktykę do twojej sprawy, są kluczowe.
Unieważnienie umowy frankowej, rozliczenie po unieważnieniu umowy frankowej, a także zwrot prowizji bankowej czy eliminacja klauzul abuzywnych – to wszystko leży w zasięgu ręki. Warto działać szybko i zdecydowanie.
Kancelaria Behrendt i Wspólnicy z Gdańska świadczy profesjonalną pomoc frankowiczom. Posiadamy doświadczenie w sprawach o kredyt CHF, zarówno tych dotyczących unieważnienia kredytu frankowego, jak i w postępowaniach, w których to Bank BPH S.A. jako pierwszy wnosi pozew do sądu. Skontaktuj się z nami – pomożemy Ci bezpiecznie przejść przez każdą sprawę frankową.