Początek lat dwutysięcznych był okresem, kiedy banki masowo proponowały kredytobiorcom zaciągnięcie zobowiązania finansowego powiązanego z walutą obcą, którą był frank szwajcarski. Powyższe argumentowane było zapewnieniem o stabilności waluty, a nadto niespełnieniem przez instytucję bankową ciążowych na niej obowiązkach informacyjnych względem frankowiczów. Dopiero kiedy frank szwajcarski – wbrew zapewnieniom pracowników banków – „poszybował” w górę to wielu frankowiczów zdało sobie sprawę, że rzekome bezpieczeństwo waluty nie ma pokrycia w rzeczywistości. Dlatego wielu frankowiczów zaczęło analizować swoje umowy kredytowe pod kątem występujących w nich tzw. niedozwolonych postanowień umownych. Powyższe doprowadziło do sytuacji, że do sądów zaczęły lawinowo napływać pozwy przeciwko nieuczciwym instytucjom bankowym. Jak pokazują statystyki, sądy – zarówno na szczeblu krajowym, jak i europejskim – uznają rację kredytobiorców. Są jednak frankowicze, którzy w dalszy ciągu realizują swój obowiązek finansowy względem banku i płacą raty. Wynika to być może z braku wiary, że można wygrać z bankiem i „pozbyć się” ciążącego od lat zobowiązania finansowego. Pozew frankowy – przed podjęciem decyzji warto zastanowić się nad zestawieniem korzyści i ryzyk, a wyjaśnić należy, że te pierwsze są niekwestionowanie znaczące.
Korzyści wynikające z unieważnienia kredytu frankowego
Pozew frankowy może przynieść wiele korzyści kredytobircom. Jedną z najważniejszych jest ustalenie przez Sąd, że umowa jest bezwzględnie nieważna. Nieważność bezwzględna oznacza, że umowa jest nieważna od chwili jej zawarcia i nie wywołuje zamierzonych skutków prawnych. Po prawomocnym orzeczeniu sądowym (o ile nie złożono wcześniej wniosku o tzw. zabezpieczenie roszczenia, które może wstrzymać płatność rat na czas trwania procesu) frankowicze nie są w żadnym zakresie zobowiązani do uiszczenia jakichkolwiek rat na rzecz banku. Po stronach postępowania następuje obowiązek rozliczenia się z dotychczasowych świadczeń: frankowicze zobowiązani są do zwrotu do banku udostępnionego im kapitału, natomiast bank zobowiązany jest do zwrotu wszystkich świadczeń pobranych od kredytobiorców (nie tylko rat kapitałowo – odsetkowych, ale również kosztów prowizji, ubezpieczenia – o ile taki środki zostały pobrane). W zdecydowanej większości przypadków frankowicze mają tzw. nadpłaty tzn. spłacili więcej aniżeli udostępniony im kapitał. W takim przypadku bank zobowiązany będzie do zwrotu tej nadpłaty.
Warto również zwrócić uwagę, iż oprócz zwrotu środków pieniężnych wpłaconych przez frankowiczów na rzecz banku, przysługuje im również prawo do dochodzenia odsetek ustawowych za opóźnienie. Przedsądowe wezwanie do zapłaty tzw. reklamacja wskazuje nie tylko kwotę, ale także termin zapłaty, po upływie którego roszczenie staje się wymagalne, a b6906cmoże zacząć naliczać odsetki za opóźnienie za każdy dzień zwłoki w zapłacie. Tym samym mając, na uwadze, ile potrafią trwać postępowania sądowe, a także aspekt, że odsetki przysługują „do dnia zapłaty” to również i w tym względzie frankowicze mogą liczyć na niekwestionowane korzyści finansowe. Ale czy pozew frankowy powoduje wykreślenie hipoteki?

Pozew frankowy – co z hipoteką po unieważnieniu umowy?
Frankowicze, którzy podejmują walkę z bankiem powinni zainteresować się również tematem ograniczonego prawa rzeczowego, czyli hipoteki. Zdecydowana większość nieruchomości została właśnie obciążona hipotecznie. Wyjaśnić należy, że w przypadku unieważnienia umowy CHF frankowicz ma możliwość wykreślenia hipoteki. W takiej sytuacji należy złożyć odpowiedni wniosek do sądu rejonowego, który prowadzi księgę wieczystą nieruchomości. Podstawę do wykreślenia hipoteki stanowi prawomocne orzeczenie sądu i nie jest wymagana żadna zgoda banku, a sąd wieczystoksięgowy związany jest ww. orzeczeniem. Po unieważnieniu kredytu CHF bank wystawia tzw. list mazalny, który potwierdza wygaśnięcie długu.
Czy pozew frankowy niesie za sobą jakieś ryzyka?
Mimo, iż korzyści wynikające z unieważnienia kredytu CHF są bardzo znaczące to należy również pamiętać o możliwych ryzykach. Po pierwsze, o ile frankowicza reprezentuje profesjonalna kancelaria frankowa to zawarta umowa o świadczenie usług prawnych jest umową starannego działania, nie zaś umową gwarantującą określony rezultat. Żadna kancelaria frankowa nie może dać gwarancji wygranej, o tym decyduje wyłącznie Sąd po przeprowadzeniu postępowania dowodowego. Tym samym istnieje tzw. ryzyko procesowe. Dlatego warto przez skierowaniem pozwu frankowego przeanalizować umowę kredytu CHF, a najlepiej, jeżeli uczyni to dana kancelaria frankowa.
Kolejną kwestią, która może odstraszyć potencjalnych frankowiczów przed zainicjonowaniem postępowania sądowego jest jego długotrwałość. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, postępowania sądowe w Polsce są dwuinstancyjne, a zatem wyrok wydany przez Sąd I instancji nie będzie wyrokiem prawomocnym, bowiem strona niezadowolona z rozstrzygnięcia może się od niego odwołać. Czas postępowania sądowego zależy od takich czynników jak lokalizacja danego sądu czy obłożenie referatu sędziego.
Trzecim czynnikiem, który może wpłynąć na decyzję frankowiczów w przedmiocie pozwania nieuczciwej instytucji bankowej jest to, że bank również może pozwać frankowicza. Bank formułują roszczenia o tzw. wynagrodzenie za korzystanie z kapitału czy waloryzację. Wskazać jednak w tym miejscu należy na uchwałę z dnia 25 kwietnia 2024 roku w sprawie III CZP 25/22, w którym Sąd Najwyższy potwierdził wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 15 czerwca 2023 roku i wskazał, że bankowi nie przysługują dodatkowe roszczenia poza zwrotem wypłaconego frankowiczowi kapitału.

Kancelaria frankowa godna zaufania
Pozew frankowy, czyli wszczęcie postępowania sądowego w przedmiocie unieważnienia kredytu CHF wymaga doświadczenia oraz znajomości obowiązujących przepisów. Tylko powierzenie prowadzenia sprawy przez wykwalifikowane ku temu podmioty może doprowadzić do korzystnego dla frankowicza rozstrzygnięcia. Co zostało już omówione w niniejszym artykule – korzyści wynikające z unieważnienia kredytu CHF są niekwestionowanie warte zainteresowania. Kancelaria Behrendt i Wspólnicy z siedzibą w Gdańsku oferuje pomoc prawną na każdym etapie postępowania, aż do czasu ostatecznego rozliczenia się z bankiem. Pozytywne dla naszych klientów rozstrzygnięcia są najlepszym dowodem, że warto nam zaufać. Sprawdź, czy pozew frankowy to dobre rozwiązanie dla Ciebie!