Jeżeli szukać jednej grupy spraw, która najczęściej pojawia się na sądowej wokandzie, z pewnością będą to sprawy frankowe. Właściwie z każdej ze stron dochodzą wieści o kolejnym sprawach prowadzonych i wygrywanych w Sądzie przez frankowiczów. Także Kancelaria Behrendt i Wspólnicy posiada w swoim portfolio takie wyroki. Zapewne przy tym wielu kredytobiorców zadaje sobie kluczowe pytanie: ile trwa postępowanie o unieważnienie umowy frankowej w Gdańsku, Gdyni czy Sopocie? Odpowiadamy na to pytanie, przedstawiając kluczowe informacje dotyczące etapów procesu oraz statystyk sądowych

Kredyt we frankach – jak wygląda sprawa sądowa?

Unieważnienie umowy kredytu frankowego, czy też rozliczenie końcowe z Bankiem jest pewną drogą, która składa się z pewnych etapów. Co do zasady sprawy frankowe opierają się na wykazaniu, że w umowie kredytowej wystąpiły błędy – klauzule abuzywne czy też wykazaniu, że Bank nie sprostał obowiązkowi informacyjnemu – nie przedstawił pełnej i realnej informacji o ryzyku kursowym. Unieważnienie umowy frankowej, czyli osiągnięcie stanu jakby jej (umowy), nigdy nie było jest skutkiem, który frankowicz chce osiągnąć w prawomocnym wyroku sądowym. Co musi się wydarzyć, aby do niego doszło?

Po zakończeniu procesu integracji, marka Nordea Bank Polska została wycofana, a klienci przejętego banku zostali obsługiwani przez PKO Bank Polski.

Etapy postępowania frankowego

Proces sądowy w sprawie frankowej składa się z kilku etapów:

  1. Kompletowanie dokumentacji i jej analiza – do pozwu sądowego niezbędne jest skompletowanie takich dokumentów jak: umowa kredytu, regulamin Banku, aneksy do umowy, zaświadczenie Banku dot. uruchomienia kredytu i historii spłat rat kredytu
  2. Wniesienie pozwu – inicjatywa leży po stronie kredytobiorcy. Sąd po jego otrzymaniu przekazuje doręcza pozew Bankowi, by ten mógł się do niego odnieść. Już sama ta podstawowa wymiana korespondencji może potrwać kilka miesięcy
  3. Odpowiedź banku na pozew – bank przygotowuje swoją linię obrony, z licznymi wnioskami dowodowymi, w tym wnioskami o przesłuchanie świadków (pracowników Banku). na którą kredytobiorca może odpowiedzieć repliką.
Wniesienie pozwu do sądu w Gdyni

4. Rozprawa i wyrok I instancji – sąd, celem zebrania, przeprowadzenia dowodów wyznacza rozprawy. Na jednej z nich, co do zasady zeznania składają kredytobiorcy. Rozpraw przed Sądem I Instancji (w zależności od liczby wniosków dowodowych), może być od 1 do kilku. Końcowym elementem postępowania przed Sądem I Instancji jest zawsze publikacja wyroku. To właśnie w tym momencie zapada decyzja sądu, czy następuje unieważnienie umowy frankowej.

5. Postępowanie apelacyjne – w polskim systemie sądowym występuje zasada dwuinstancyjności. Polegająca na tym, że każda ze stron, jeżeli uważa, że wyrok nie odpowiada prawu lub też nie jest dla niej korzystny – może wnieść apelację do Sądu II Instancji. Postępowanie przed Sądem II Instancji, co do zasady nie polega na gromadzeniu dowodów, ponawianiu czynności, które miały miejsce przed Sądem I Instancji, a jedynie ich ocenie.

Wszystkie te etapy prowadzą ostatecznie do celu, jakim może być unieważnienie umowy frankowej. Jak powyższe przenosi się na czas trwania postępowania w Gdańsku, Gdyni, Sopocie?

Ile trwa unieważnienieumowy frankowej w Trójmieście?

W Gdyni oraz Sopocie funkcjonują Sądy Rejonowe, do których co do zasady można kierować sprawy o wartości przedmiotu sporu niższej jak 100.000,00 zł. Sądy Rejonowe, także, co do zasady mają mniej obłożone referaty spraw. Aczkolwiek, z drugiej strony patrząc, trafiają do tych Sądów sprawy bardzo różnorodne. Dlatego też w praktyce, można liczyć, iż rozpoznawanie spraw w Sądzie Rejonowym może przebiegać nieco szybciej jak przed Sądem Okręgowym. W każdym razie, sprawy frankowe – ponownie co do zasady, z reguły osiągają wartość przedmiotu sporu wyższą jak 100.000,00 zł, stąd są głównie rozpatrywane przez Sądy Okręgowe.

Statystyki spraw frankowych w Sądzie Okręgowym w Gdańsku

Bardzo interesujące i szczegółowe dane statystyczne obejmujące sprawy frankowe, zebrał serwis franknews.pl. Można z nich wyciągnąć ważne wnioski. Otóż, przede wszystkim wg informacji uzyskanych bezpośrednio z Sądu, Sąd Okręgowy w Gdańsku w 2024 r. zakończył 3.6 tyś! Spraw frankowych. Aktualnie, w Sądzie Okręgowym w Gdańsku toczy się 14.086 spraw frankowych a na jednego sędziego średnio przypada 585,5 spraw.  Podsumowując te dane, okazuje się, że Sąd Okręgowy w Gdańsku jest piątym najbardziej obłożonym Sądem w całym kraju (za dwoma Sądami Okręgowymi w Warszawie, za Sądem w Poznaniu oraz Wrocławiu).

Porównanie statystyk spraw frankowych w Polsce

Średni czas procedowania w Gdańsku na tle całego kraju

Wg rynkowych danych, że przeciętny czas trwania postępowania frankowego w sądzie I instancji wynosi 556 dni, czyli około 1,5 roku. Sąd II instancji potrzebuje średnio 501 dni, aby rozstrzygnąć sprawę. Na tle całej Polski Trójmiasto wypada umiarkowanie – nie najwolniej, ale też nie najszybciej. Otóż, przed Sądem Okręgowym w Gdańsku istnieje realna szansa uzyskania wyrok Sądu I Instancji w 2 lata. Idąc jednak krok dalej, Sąd Apelacyjny w Gdańsku wyróżnia się na mapie kraju.

Sądy II instancji:

  • Najszybszy: Lublin – 308 dni
  • Gdańsk – średnio 398 dni
  • Najwolniejszy: Katowice – 674 dni

W apelacji gdańskiej obserwujemy trend. Dłuższe postępowanie przed Sądem I Instancji – krótsze przed Sądem II Instancji.

Co wpływa na długość sprawy frankowej?

Na czas trwania sprawy frankowej wpływa wiele czynników, w tym liczba spraw w danym Sądzie, czy postawa banku, ale także doświadczenie danej Kancelarii. Wyspecjalizowana Kancelaria prawna powinna znać sposoby pozwalające na skuteczne skrócenie czas trwania postępowania poprzez odpowiednią strategię procesową.

Nieocenioną rolę odgrywa również bezpłatna analiza umowy kredytowej, którą oferuje większość kancelarii. Na jej podstawie można określić, czy sprawa ma potencjał do wygranej i jakie roszczenia przysługują klientowi. Istotny element postępowania w sprawie frankowej stanowi chociażby uzyskanie na rzecz kredytobiorcy wstrzymania obowiązku spłat rat kredytu na czas trwania postępowania. Co także może stanowić remedium w długotrwałym postępowaniu sądowym. To rozwiązanie może być szczególnie ważne w oczekiwaniu na unieważnienie umowy frankowej.

Sprawy frankowe – czy warto działać?

Współpraca z odpowiednią kancelarią, taką jak Kancelaria Behrendt i Wspólnicy działająca na terenie całego Trójmiasta, pozwala nie tylko profesjonalnie poprowadzić sprawę, ale również zwiększyć szanse na szybkie (także w zakresie pozyskiwania wniosków o zabezpieczenie) i skuteczne zakończenie postępowania. Warto wybrać prawników, którzy oferują nie tylko pomoc frankowiczom, ale również kompleksową obsługę: od analizy dokumentów, przez wniesienie pozwu, aż po wyegzekwowanie wyroku. Tylko wtedy szansa na unieważnienie umowy frankowej staje się realna i osiągalna.

Jeśli masz kredyt CHF skontaktuj się z naszymi ekspertami, która przeprowadzi darmową analizę Twojej umowy i doradzi przyjęcie najlepszego rozwiązania.

author avatar
Redakcja Kancelarii