Kredyty frankowe to od lat gorący temat w polskim systemie finansowym. W latach 2004–2008 były powszechnie oferowane ze względu na niskie oprocentowanie i wyższą zdolność kredytową. Wg danych rynkowych ok 800.000 osób zawarło kredyt we frankach, euro, dolarach. Wzrost kursu franka szwajcarskiego uwypuklił wady w umowach kredytowych, które mogą stanowić podstawę do ich unieważnienia. Alternatywnym rozwiązaniem przedstawianym przez same Banki, jest zawarcie ugody. W przypadku Deutsche Bank Polska, ta możliwość zyskała na popularności w ostatnich miesiącach. Jakie są opcje ugody frankowej i czy warto je przyjąć? Tego właśnie będzie dotyczył niniejszy artykuł.
Dlaczego w ogóle Banki proponują ugody frankowe?
Błędne, nieprawidłowe, niezgodne z przepisami powszechnie obowiązującego prawa zapisy w umowie kredytowej są podstawą do dochodzenia swoich roszczeń względem Banku.
W przypadku kredytów frankowych, Deutsche Bank Polska nie jest wyjątkiem – umowy zawierają mechanizmy przeliczeniowe (CHF na PLN), po kursie banku, co, co do zasady dyskredytuje takie umowy. Ponadto, Bank (jego pracownik, czy też pośrednik kredytowy przedstawiający ofertę Banku), nie sprostał obowiązkowi informacyjnemu na etapie zawierania umowy – nie przedstawił w sposób rzetelny ryzyka kursowego związanego z kredytem.
Wskazane błędy stanowią podstawę do unieważnienia umowy kredytowej, a w konsekwencji dochodzenia zwrotu nadpłat od Banku, co ma istotne znaczenie dla osób, które zaciągnęły kredyty frankowe. Alternatywnie, Banki, w tym Deutsche Bank Polska przedstawiają możliwość zawarcia ugody frankowej.

Ugoda frankowa – czy warto ją zawrzeć z Deutsche Bank Polska?
Ugoda frankowa to propozycja, którą banki zaczęły oferować klientom w ostatnich miesiącach w związku z rosnącą liczbą spraw sądowych i korzystnymi wyrokami (z perspektywy kredytobiorcy), w przeważającej większości prowadzącymi do unieważnienia umowy kredytu. Jednakże sama ugoda polega na tym, że bank i kredytobiorca dochodzą do porozumienia, które ma na celu rozwiązanie sporu w sposób polubowny, bez przeprowadzania postępowania sądowego lub kończąc je przed wydaniem wyroku przez Sąd. Choć takie rozwiązanie może wydawać się atrakcyjne, warto zastanowić się, czy propozycja ugody frankowej rzeczywiście jest korzystna.
Deutsche Bank Polska oferuje ugody frankowe, jednak warunki, które proponuje bank, warto poddać bliższej analizie.
Otóż, zwykle bank w ramach ugody utrzymuje saldo zadłużenia w CHF, co oznacza, że kredytobiorca nadal ponosi ryzyko zmiany kursu franka. Kurs proponowany przez bank odbiega od kursu uruchomienia kredytu, co często jest niekorzystne dla kredytobiorcy. Dodatkowo, bank może zaproponować stałe oprocentowanie na określony czas, które później przekształci się w oprocentowanie zmienne, zależne od wskaźnika WIBOR. Takie rozwiązanie może wiązać się z ryzykiem wyższego oprocentowania w przyszłości.
Unieważnienie umowy kredytowej – efekt końcowy postępowania sądowego
Unieważnienie umowy jest celem, do którego zmierza się w postępowaniu sądowym poprzez wytoczenia powództwa względem Banku.
Unieważnienie umowy frankowej prowadzi
- do wyzerowania salda zadłużenia, co oznacza, że kredytobiorca nie musi dłużej spłacać kredytu.
- frankowicze, którzy spłacając raty kredytu przez kilkanaście, a może nawet już kilkadziesiąt lat, zwrócili już na rzecz Banku równowartość wypłaconego kapitału – otrzymają zwrot nadpłat,
- kredytobiorcy, którzy w całości spłacili kredyt – rozliczą się z Bankiem, tak jakby umowy nigdy nie było (od sumy spłat do odjęcia pozostania pierwotna kwota kredytu – różnica stanowi korzyść dla frakowicza).
Co wybrać – ugodę czy unieważnienie umowy kredytu frankowego?
Decyzja o tym, czy warto zawrzeć ugodę z bankiem, czy też kontynuować postępowanie sądowe w celu unieważnienia umowy kredytowej, zależy od wielu czynników. Kluczową rolę odgrywają warunki oferowane przez bank oraz sytuacja finansowa kredytobiorcy.
Ugoda co do zasady jest rozwiązaniem prostszym – szybszym. Lecz co za tym idzie, także wynikiem ustępstwa względem Banku.
Unieważnienie umowy kredytowej – czyli prowadzenie postępowania sądowego i uzyskanie wyroku Sądu można traktować w charakterze nagrody za poświęcony czas i włożony trud w wniesienie sprawy przeciwko bankowi.

Deutsche Bank Polska – ugoda czy walka o unieważnienie umowy?
Ugoda z Deutsche Bank Polska w sprawach frankowych może wydawać się prostym rozwiązaniem, ale…
Decyzja o tym, którą opcję wybrać, czy spór z Bankiem, zmierzający do unieważnienia umowy kredytu, czy przystanie na warunki ugody powinna być poprzedzona dokładną analizą umowy kredytowej i konsultacją z prawnikiem specjalizującym się w sprawach frankowych.
Kancelaria Behrendt i Wspólnicy z siedzibą w Gdańsku i Oddziałem w Bydgoszczy oferuje bezpłatną analizę umowy kredytowej, co pozwala kredytobiorcom na podjęcie świadomej decyzji o dalszych krokach. Bezpłatna analiza umowy kredytowej to pierwszy krok do rozliczenia się z Bankiem i wyboru najlepszego rozwiązania w przypadku kwestionowania zapisów umownych.
Skontaktuj się z nami już dziś i poznaj wszystkie możliwości działania w Twojej sprawie.