Obecnie kredytobiorcy, którzy zdecydowali się na kredyt we frankach, coraz częściej poszukują sprawiedliwości w sądzie. Zasada dwuinstancyjności w postępowaniu sądowym zapewnia stronie możliwość wniesienia środka odwoławczego do drugiej instancji, jeśli orzeczenie sądu pierwszej instancji nie jest według niej satysfakcjonujące. W postępowaniach o unieważnienie kredytu frankowego wniesienie apelacji przez stronę niezadowoloną z wydanego orzeczenie jest bardzo często spotykane. Z tego powodu kredytobiorcy coraz częściej pytają, jak długo trwa apelacja w sprawach frankowych i co wpływa na czas oczekiwania na rozstrzygnięcie.
Postępowanie przed Sądem I Instancji – co dalej?
Osoby związane kredytem CHF decydując się na wytoczenie powództwa przeciwko instytucji bankowej muszą być przygotowane na walkę. Mimo, iż orzecznictwo i doktryna stoją za frankowiczami to bank tak łatwo się nie poddaje. Postępowania sądowe w sprawach frankowych mogą być skomplikowane i wymagać dużego nakładu pracy. Jeżeli takie postępowanie zakończy się zwycięstwem kredytobiorców w I instancji (a statystyki pokazują, iż zdarza się to bardzo często) to należy być przygotowanym na to, że bank wniesie od wydanego orzeczenia apelację. Apelacja w sprawach frankowych jest niemalże standardem – banki rzadko akceptują orzeczenia Sądu I instancji i niemal automatycznie kierują sprawę do wyższej instancji. Wyjątkowo zdarza się, że bank rezygnuje z apelacji, co może wynikać z przeoczenia terminu lub innych przyczyn proceduralnych.

Apelacja w sprawach frankowych – jakie czynniki mają wpływ na czas trwania?
Co może być zaskakujące dla frankowiczów to fakt, iż na czas trwania postępowania apelacyjnego ma wpływ wiele czynników i to niekoniecznie wynikających z przepisów prawa. Wśród najważniejszych z nich należy wyróżnić:
- Bogata linia orzecznicza – wciąż pojawiające się orzeczenia prokonsumenkie i to zarówno na szczeblu krajowym, jak i europejskie wpływają na szybkość postępowania,
- Lokalizacja sądu – długość oczekiwania na rozstrzygnięcie apelacji zależy od miejsca rozpatrywania sprawy. Na przykład, w dużych miastach jak Gdańsk, Toruń, Bydgoszcz czy Olsztyn czas oczekiwania może być dłuższy niż w mniejszych ośrodkach.
- Obciążenie referatu sędziowskiego – każdy sędzia ma określoną liczbę spraw do rozpatrzenia, co wpływa na terminowość postępowania.
- Warunki lokalizacyjne i kadrowe – wbrew pozom utrapieniem polskiego sądownictwa jest nie tylko niedobór pracowników, ale również braki związane z lokalizacją np. brak wolnych sal przeznaczonych na posiedzenia sądowe,
- Stopień skomplikowania sprawy – każdy przypadek jest inny. Jeśli w trakcie postępowania apelacyjnego potrzebne są dodatkowe opinie biegłych lub inne dowody, sprawa może potrwać dłużej.
Statystyki – średni czas trwania postępowań frankowych w II instancji
Prowadzone statystyki obrazują, iż przeciętny czas trwania postępowania apelacyjnego w sprawach CHF wynosi 430 dni. Najdłużej na rozpatrzenie wniesionej apelacji frankowicz poczeka w takich miastach jak: Katowice – 574 dni i Poznań – 555 dni, natomiast na najszybsze rozstrzygnięcie może liczyć w Lublinie – 274 dni. W Gdańsku średni czas trwania postępowania sądowego w II instancji wynosi 338 dni.
Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi działania mające na celu usprawnienie procesów frankowych. W bieżącym roku powołano Pełnomocniczkę do spraw Ochrony Praw Konsumenta. Jej zadaniem jest poprawa efektywności pracy sądów zajmujących się właśnie sprawami frankowiczów, a także wdrożenie dyrektyw unijnych dotyczących ochrony praw konsumentów

Co oznacza długi czas oczekiwania na zakończenie apelacji?
Unieważnienie umowy CHF to dla frankowiczów szansa na uwolnienie się od długoterminowych zobowiązań. Proces apelacyjny, choć czasochłonny, może przynieść znaczące korzyści finansowe. Kancelaria Behrendt i Wspólnicy z siedzibą w Gdańsku oferuje wsparcie na każdym etapie postępowania, włączając profesjonalne przygotowanie do apelacji.
Dzięki doświadczeniu w sprawach frankowych, zarówno w Gdańsku, jak i w miastach takich jak Toruń, Bydgoszcz i Olsztyn, Kancelaria Behrendt i Wspólnicy z zaangażowaniem prowadzi sprawy klientów.
Pomoc frankowiczom – bezpłatna analiza umowy kredytowej
Niezależnie od gałęzi życia społecznego – czas jest czynnikiem, na który nie mamy wpływu. Dotyczy się to również spraw frankowych. Dla frankowiczów poszukujących wsparcia przy apelacji, Kancelaria Behrendt i Wspólnicy oferuje kompleksową pomoc, w tym bezpłatną analizę umowy kredytowej. Apelacja w sprawach frankowych – warto, aby kredytobiorcy wiedzieli, że każdy przypadek jest indywidualny, a odpowiednie przygotowanie może skrócić czas oczekiwania na wynik apelacji.
Pomoc frankowiczom to priorytet kancelarii, która działa na terenie województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Zrozumienie i wsparcie przy procesach odwoławczych oraz skrupulatne podejście do pozwu przeciwko bankowi to kluczowe aspekty działalności Kancelarii Behrendt i Wspólnicy.
Skontaktuj się z nami w celu bezpłatnej analizy!
Nasi specjaliści za darmo przeanalizują Twoją sprawę i sprawdzą zapisy zawarte w Twojej umowie frankowej.