Przed podjęciem decyzji dotyczącej zakwestionowania treści zawartej umowy kredytu CHF, konsumenci przeczesują sieć internetową w poszukiwaniu informacji o tym, na czym ten proces polega i jaki może odnieść skutek. Często pojawiającym się wówczas pojęciem jest unieważnienie kredytu frankowego. Na czym ono polega i jaki skutek odnosi dla Kredytu CHF? Te zagadnienia zostaną przedstawione w dalszej części niniejszego materiału.
Spłacany przez Ciebie kredyt CHF najprawdopodobniej jest wadliwy
Podstawą do skutecznego zakwestionowania treści kredytu w CHF jest analiza umowy. Pozwala ona na ustalenie, czy zawierając umowę z konsumentem bank zachował się w sposób rzetelny.
Brak rzetelności polegać może na niedostatecznym wyjaśnieniu przez przedstawiciela banku ryzyk związanych z oferowanym produktem bankowym, ale także na wprowadzeniu do umowy nieuczciwych postanowień (klauzul). Frankowicze w przeważającej większości przypadków, opierając się na zaufaniu do instytucji bankowej nie podejrzewali, że mogą mieć do czynienia z taką sytuacją, jak jednak pokazuje praktyka – bardzo często tak właśnie się działo. W klasycznej sytuacji bowiem to bank przygotowywał treść umowy, a niejednokrotnie informacje o tym, jak będzie wyglądało jej wykonywanie były szczątkowe.

Kredyt we frankach – problem, który dotyka wielu kredytobiorców
Niezależnie jednak od tego, jak wyglądał proces zawierania umowy, przedsiębiorca (w tym wypadku bank) ponosi odpowiedzialność, jeżeli przygotowana przez niego umowa zawiera wady prawne. Zgodnie bowiem z treścią obowiązujących przepisów, wprowadzenie do umowy klauzul, które są sprzeczne z prawem może skutkować tym, iż konsument nie powinien być nimi związany.
Jak się okazuje, nie tylko kurs waluty CHF jest problemem dla frankowiczów. Wiele umów kredytowych zawiera wadliwe zapisy, które mogą prowadzić do ich unieważnienia. Kancelaria Behrendt i Wspólnicy, działająca również na terenie Bydgoszczy, specjalizuje się w analizie takich umów, pomagając frankowiczom w dochodzeniu swoich praw przed sądem.
Przepisy chroniące przed nieuczciwymi praktykami banków
Podczas załatwiania formalności związanych z zawarciem umowy kredytu w CHF konsumenci postawieni byli przed wyborem – mogli albo podpisać umowę w treści przygotowanej przez bank, albo zrezygnować z pozyskania środków z kredytu, a w konsekwencji także planowanego nabycia nieruchomości. Wydawać by się mogło, że skoro umowa została zawarta, to w zasadzie pozostaje jedynie spłacać kredyt, biernie obserwując wahania wysokości rat w poszczególnych miesiącach i wysokość salda, które zamiast maleć – rośnie.
Na szczęście przepisy prawne przewidują ścieżki wyplątania się z pułapki jaką jest kredyt frankowy. Za sprawą ustawodawstwa unijnego, do polskiego porządku prawnego wprowadzone zostały regulacje, które sprawiają, że działające z naruszeniem przepisów banki mogą ponieść konsekwencje swoich działań. Co więcej, przepisy te znajdują zastosowanie do zdecydowanej większości kredytów zaciągniętych przez frankowiczów. Zgodnie z obowiązującą regulacją, postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nie wiążą go, jeżeli po pierwsze – zostały przygotowane przez bank, po drugie – kształtują jego sytuację w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, a po trzecie – rażąco naruszają jego interesy.

Unieważnienie kredytu frankowego – czy to możliwe?
W tym miejscu można zadać sobie pytanie: „no dobrze, ale co to właściwie oznacza, że dane postanowienie nie wiąże konsumenta?”. Na przestrzeni lat sądy w różny sposób na nie odpowiadały. Obecnie jednak w przeważającej większości orzecznictwo jest zgodne, że wyeliminowanie z umowy kredytu CHF postanowień nieuczciwych powinno skutkować unieważnieniem całej umowy.
Unieważnienie kredytu frankowego Bydgoszcz – korzyści
Prawomocne unieważnienie kredytu frankowego, a będąc precyzyjnym, ustalenie nieistnienia stosunku prawnego wynikającego z takiej umowy powoduje sytuację, w której umowa powinna być traktowana tak, jak gdyby nigdy nie została zawarta. Pozytywnymi dla frankowicza dwoma skutkami korzystnego wyroku są m.in.:
- Rozliczenie stron – po korzystnym wyroku były już kredytobiorca frankowy musi zwrócić bankowi to, co zostało mu wypłacone, tj. kapitał kredytu. Bank natomiast jest zobowiązany do zwrotu wszystkiego, co zostało mu przekazane w ramach umowy, tj. sumę rat kapitałowo-odsetkowych a często również innych dodatkowych opłat, które obciążały kredytobiorcę. Po kilkunastu latach spłaty kredytu w CHF najczęściej okazuje się, że nadpłata ponad kapitał nie tylko istnieje, ale jest znaczna.
- Wykreślenie hipoteki – wraz z kredytem „znika” obciążenie hipoteczne nieruchomości, które stanowiło jego zabezpieczenie.

Kancelarie frankowe Bydgoszcz – z czyjej pomocy skorzystać?
Pomoc frankowiczom świadczona przez kancelarię prawną polega więc przede wszystkim na analizie umowy kredytowej, która pozwala kredytobiorcom dowiedzieć się, jakie kroki podjąć w walce o unieważnienie kredytu frankowego.
Kancelaria Behrendt i Wspólnicy, to kancelaria frankowa w Bydgoszczy mająca w swoim zespole osoby o wieloletnim doświadczeniu w skutecznym prowadzeniu postępowań przeciwko bankom. Proces zdobywania tego doświadczenia polegał na udzieleniu profesjonalnej pomocy tysiącom osób zmagających się z wadliwymi umowami.
Przed podjęciem decyzji dotyczącej ewentualnego procesu zapewniamy bezpłatną analizę umowy kredytowej, dzięki której będziemy mogli przedstawić dokładną prognozę tego, co może czekać Cię podczas procesu sądowego i po jego zakończeniu. Kancelarie frankowe Bydgoszcz – zaufaj specjalistom z Kancelarii Behrendt i Wspólnicy!